Barvy Jižní Ameriky

S kolegyněmi z Informačního centra Europe Direct v Pardubicích jsme připravily na srpen výstavu mých fotografií z cest po Jižní Americe. Uskuteční se u příležitosti pardubického LATINO FESTU.

Nechte se nalákat malou ochutnávkou!

BR Rio1 A4

Západ slunce z Cukrové homole, Rio de Janeiro, Brazílie

Rio je úchvatné město. Má mnoho tváří a ukazuje je všechny v rychlém sledu. Exotické krásky se promenádují po Copacabaně, překlimatizované autobusy uvízly v nekončící zácpě, spáči na papírových pytlích se povalují před výklady obchodů, obličeje černých vrátných vás sledují přes vycíděné fasády skleněných mrakodrapů, turisté pořizují selfíčka z lanovky na Cukrovou homoli. Neprostupný mrak subtropického deště zahaluje vršek Corcovada s Ježíšem tam, kde jste doufali ve výhled, ale museli jste si ho jen představit, stávkující táboří před prezidentským palácem, na tržišti vám nos dráždí neznámé vůně, zatímco se snažíte vyznat ve dvaceti různých druzích banánů, pláže lemují uličky s útulnými pomalovanými hostely pro backpackery. Pláže, pláže, pláže. A nad tím vším roztahuje ruce Cristo Redentor a diriguje plynulý západ slunce někam za Ipanemu. Ta podívaná je stejně krásná pro všechny, z favel plazících se po kopcích i z horních pater luxusních výškových domů. Pro všech těch 12 milionů Cariocas, jak si s hrdostí obyvatelé Ria říkají.

ARG PeritoMoreno A4

Ledovec Perito Moreno, národní park Glaciares, Patagonie, Argentina

Nikdy mě nepřestane fascinovat, kolik podob může mít voda. A kolik barev. A jaký to dělá kravál, když se minutu po minutě ledovec plazí z hor do jezera. Kolik je to vrzání, praskání, kníkání, prdění, svištění a šplíchání. Tady to ještě k tomu můžete pozorovat v přímém přenosu a z absolutní blízkosti. Je to mrazivá podívaná. Hlavně za svítání. To je nejlepší čas, dejte na mě, Japonci s foťáky jak štramberská Trúba totiž ještě spí, kdežto Češi už hřadují v první řadě amfiteátru, který sem nachystala sama příroda, a zahřívají se slivovicí.

CH Castro

Castro, ostrov Chiloé, Chile

Při cestování dám vždy na doporučení místních, a tak jsem se ocitla na týden na největším chilském ostrově. Lákadlem jsou tu (kromě výletů za tučňáky a gastronomických orgií v podobě neuvěřitelně levných ryb a jiných mořských potvor) pestrobarevné dřevěné kostelíky zapsané na seznamu UNESCO a rybářské domky na kůlech zvané palafitos. V jednom z nich byla kavárna, která lákala na pravé italské espresso (což je na tomto kontinentu vzácností). Popíjela jsem jedno za druhým, vdechovala slanou vůni Pacifiku a pozorovala, jak se vlivem přílivu zabahněná zátoka plná racků postupně zalévá vodou a rybáři vyplouvají doplnit menu místních restaurací o čerstvé úlovky.

PE Taulliraju A3

Východ slunce nad Taulliraju, Cordillera Blanca, Peru

Vždycky jsem měla východy slunce radši než západy. Miluju ten pocit, když se rodí nový den a vy jste s ním sami někde uprostřed cesty, ani pořádně nevíte kde, ptáci si teprve čistí zuby a lidi jako by na chvíli vymřeli. V tu chvíli víte, že cokoli se ten den stane, bude dobré. Ať už jste v Beskydech, nebo třeba na treku Santa Cruz v peruánských Andách.

 

 

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Argentina, Brazílie, Chile, Latinská Amerika, Peru. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s