Obrázky z Holandska

 

SAM_0227Nevím jak vám, ale mně názvy Čapkových cestopisů naskakují naprosto automaticky, kdykoli jedu do některé ze zemí, o níž psal.

Výlet do Španěl byl krycí název pro můj úplně první učitelský zahraniční výjezd. Následovala Cesta na sever, kdy jsem se opět podivovala, jak neuvěřitelně přesně se Čapkovy dojmy shodují s mými, pokud jde o vnímání skandinávské krajiny a povahy jejích obyvatel. Anglické listy, to je vlastně moje psaní o výletech do Walesu a Skotska, protože (co si budeme povídat) Skotové i Velšané se sice můžou uvztekat, ale zkrátka pro našince je Anglie univerzální označení všech částí Spojeného království. Mé obdoby Italských listů se doufám dočkáte již brzy: loď, která mě 1. října vyvrhne na toskánskou pevninu (doufám bez újmy na životě) je již rezervována, a cestu domů severem Itálie si hodlám jaksepatří prodloužit a vychutnat.

SAM_0147

No a teď je tedy čas na poslední srovnání: Obrázky z Holandska. Týden je málo, já vím, navíc když má člověk kromě ukájení cestovatelské vášně na práci ještě posilování česko-holandského přátelství na bázi prohlubování intimních vazeb mezi konkrétními zástupci obou národů. Ale přece jen, základní vhled jsem snad získala.

SAM_0112

Základní vhled totiž získáte, jen vysednete v Eindhovenu na nádraží. „Kola, všude samá kola,“ mohl by si pod vousy zamumlat Pučmeloun na mém místě. Je to šok. Fakt. Čekala jsem hodně kol, ale ne milióny. Kol je tu dozajista víc, než obyvatel. A ty exempláře! Některé zaručeně brázdily místní cyklostezky už za Karla. Jsou to historické kusy, umělecká díla!SAM_0230

Už vím, co budu dělat v příštím životě: budu sběratelem kol v Nizozemsku, výstředním milionářem žijícím v některém z vkusně rekonstruovaných větrných mlýnů, který si za příznivého počasí udělá vyjížďku do nejbližší zahradní restaurace pokaždé na jiném veteránu ze své sbírky.

Na kole jsem projela křížem krážem kus jižní části země. Aniž bych si vůbec všimla, najednou jsem byla skoro v Belgii. Aniž bych zaregistrovala jakoukoli únavu či nepohodlí, najednou jsem měla v nohách 60 km. Inu, rovinka. Systém cyklistického značení tu funguje bezvadně už přes sto let! Ve městech jsou k dispozici podzemní cykloparkoviště s non-stop hlídačem a zcela zdarma. Cyklisté mají všude přednost. A tam, kde nemají, stejně ji dostanou.

 

Cyklistický dress code je pestrý: dámy v sukních a elegantních střevíčkách na podpatku, pánové v oblecích mířící do High-tech campusu. Rodiče transportující v něčem, co bych nejspíše nazvala cyklorakví, celou rodinku včetně psa a grilovacího náčiní do nejbližšího parku. Všichni samozřejmě bez přileb, chráničů či rukavic. Obrázek zoufalců v dresech proplétajících se na bicyklech brněnskou zácpou, zpocených od hlavy k patě a obložených chrániči a reflexními prvky všech značek, se zde zdá obzvláště nepatřičný.


SAM_0155Holandskem se můžete proplétat i pěšky. Značení jsou taktéž pestrá: jsi-li kůň, vozíčkář, vytrvalec, senior či lenoch, svou trasu si vždycky najdeš.
SAM_0143Různé typy krajiny se rychle střídají: kukuřičné pole, koňská farma, lány kytek, rašeliniště s jezírky plnými leknínů, kanál či aspoň kanálek, alej topolů vedoucí ke statku s doškovou střechou a lesík s borůvčím, které nikdo neobírá, neb je chráněno velmi efektivním komářím komandem. Pořád je na co se dívat.

SAM_0118


Eindhoven je příjemným městem k žití. Ať už se procházíte uličkami centra, naplněnými čilým multikulturním shonem mnoha různých tváří, jazyků a oděvů, či se projíždíte mezi četnými parky podél řeky Dommel, nepoznali byste, že se nacházíte v jednom z největších industriálních center země.

 

Textilní továrny a tabačky z dob průmyslové revoluce byly postupně zbourány nebo rekonstruovány na luxusní bloky bytů, jak se pod vládou koncernu Philips město ve 20. století rozvíjelo a rostlo. Dnes láká zahraniční experty z celého světa. Nad etnickou pestrostí obyvatel Eindhovenu se nikdo nepozastavuje. Z okna bytu mám výhled přímo na tureckou mešitu, na zrušený protestantský kostel a na fotbalový stadion: tři náboženství v jednom.


SAM_0247

Holandsko miluje své malíře a rádo se jimi chlubí. Nešlo se neprojet po van Goghově cyklostezce. Nešlo nenavštívit rodiště Hieronyma Bosche, obzvláště ne v jeho jubilejním roce. K 500. výročí Boschovy smrti připravilo město ´s-Hertogenbosch velkolepou podívanou: výstavy, koncerty, prohlídky, světelné show – to vše můžete zažít až do podzimu. Vyzkoušeli jsme plavbu městskými kanály za doprovodu postav z Boschových obrazů.

SAM_0223

SAM_0219

Absolvovali jsme exkurzi po střeše katedrály a obdivovali neuvěřitelné množství soch, jimiž je opatřena. Úžasný výhled na město a okolí ze speciálně postaveného lešení byl nečekaným bonusem. A možností je daleko více.

 

A pokud vás po celodenním programu přepadne hlad a žízeň, zajděte si na náměstí a dejte si na místním trhu kus ryby či kusanec voňavého sýra Gouda (pozor, čte se zásadně chauda!) a zapijte to pivem Bosch, nebudete litovat.

SAM_0104

 

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Holandsko se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s