Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi: 22. Zima končí?

22.9.2013

sam_0190Návrat z Ria byl jako návrat po krásných prázdninách pod studenou sprchu. A to doslova. Nastaly dva týdny téměř mrazivé, ve dne v noci jsem na sobě nosila úplně všechny vrstvy, které vlastním, přímotop jel naplno a spotřeba medu, citrónu a zahřívadel na bázi cukrové třtiny (caña) v čaji dosáhla maxima. A lilo, lilo, lilo. Umrzla právě zrající pšenice. Dobytek uhynul na pastvinách uvězněný po kolena v ledové vodě. Život skoro ustal, všichni seděli doma a ani je nenapadlo vytáhnout paty. Všichni chrchlali, smrkali a divili se, že je zima (v zimě).

sam_0115Podnikla jsem cestu do Oberá, hlavně domluvit se na nadcházející Fiestu imigrantů a taky zúčastnit se Her imigrantů v Parku národů, které každý rok zahajují festivalové dění. Her se účastní členové krajanských spolků a soutěží v disciplínách, které mají připomínat život prvních přistěhovalců: na jednom stanovišti se například běží slalom s kolem od vozu, na jiném se soutěží v řezání klád pilou dvoumužnou, jinde zdatný krajan veze přes překážky své dítě na tragaču, opodál zase se soutěží v mletí kukuřice na ručním kamenném mlýnku.

Hezké je to, ale viděla jsem to jen na fotkách, protože ten víkend na konci srpna jsem v Oberá málem umrzla a hry byly kvůli vydatnému lijáku a mrazu o týden odsunuty, až na neděli bezprostředně předcházející oné velké slávě. Všichni se modlili, aby se počasí umoudřilo. sam_0337Asi se modlili všichni a opravdu hodně, protože to dobře dopadlo a teplota opravdu začala na začátku září prudce stoupat. Po dvou měsících stávkování učitelů, kdy nefungovaly veřejné školy a děcka měla své bonusové prázdniny, se i v Paraguayi vrátilo vše do běžných kolejí a já jsem se chystala na účast na největším krajanském festivalu v Argentině, možná prý snad i v celé Jižní Americe. Přes mail a facebook jsem ještě organizátorům dodávala informace o kroji, se kterým bude soutěžit česká královna krásy, kontrolovala jsem, zda chystané menu tradičních jídel má všechny háčky a čárky, kde má mít, chystala jsem si tradiční oděv, rozesílala pozvánky americkým krajanům a do médií. Fiesta je opravdu velkolepá akce. Směřuje k ní veškeré celoroční snažení Federace krajanských spolků. Pořádají se promo zájezdy, tzv. lanzamiento de la fiesta – do Buenos Aires, do Brazílie, do Paraguaye, jichž se účastní 1 nebo 2 autobusy spolkových královen a tanečníků ze souborů, aby někde na náměstí zamávali, zatančili, rozdali letáky, vyfotili se se starostou apod. a udělali tak festivalu reklamu. Vše je to v tisku, přenáší to televize. Letos jsme se těšili na 34. ročník festivalu.

sam_0165

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Argentina, Latinská Amerika, Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s