Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi: 48. Deltou La Platy do Uruguaye

13.2.2014

SAM_0345

Do Montevidea se z Buenos Aires dostanete nejlépe loďmo. Společností jezdí více, já jsem zvolila tu nejlevnější, Cacciola, která vyráží z Tigre, což je přilehlé městečko BA a příměstským vlakem se tam dostanete za 40 minut a 1,5 pesos, což je v přepočtu podle dnešního kurzu nějaké směšné 4 koruny. Jen si to představte, jezdit z Brna do Blanska za 4 Kč! No, je pravda, že Tigre je daleko hezčí než Blansko, takže tady to srovnání trošinku pokulhává.

SAM_0385

Tigre leží přímo v deltě řeky La Plata, nejširší řeky na světě. Je tak označována Paraná po soutoku s řekou Uruguay, tvořící argentinsko-uruguayskou hranici. La Plata v podstatě dosahuje až na úroveň uruguayského plážového letoviska Punta del Este, abyste se tedy propracovali až ke slaným vodám Atlantiku, musíte jet ještě nějakých 200 km na východ od Montevidea. V Tigre vládne příjemná přístavní atmosféra, trošku letně ospalá, kanály delty jsou lemovány hotýlky a sídly veslařských klubů, vyjíždí odtud lodičky s turisty i soukromé motorové čluny a skútry. Delta je protkána sítí vodních cest, klikatících se mezi ostrovy a ostrůvky porostlými hustým pralesem. Domečky na břehu mají místo vchodu a garáže dřevěné molo s poštovní schránkou a u něj zaparkovaný člun. Mnohé domy jsou opatřeny celými prosklenými stěnami místo oken s úchvatným výhledem do zeleného ráje. Všude skřekají ptáci a na pevninu dorážejí kalné vlny rozbouřené projíždějícími čluny a loděmi. Má to tu svou neopakovatelnou atmosféru, člověk by vůbec neřekl, že je jen pár kilometrů od centra Buinesu.

SAM_0375

Pokud se už ocitnete v Tigre, nesmíte minout muzeum maté, nacházející se pouze pár metrů od mezinárodního přístaviště společnosti Cacciola. Je to malý rodinný podnik, paní prodává v obchůdku, pan manžel má na starost průvodcování po svých sbírkách. Expozice je bohatá a moc zajímavá. Dovíte se vše o nápoji maté, o jeho historii, přípravě, rozšíření. Uvidíte stovky nádob, ve kterých se maté prodávalo, vařilo a podávalo. Najdete zde snad všechny existující značky v originálních balíčcích. Dále si na videu prohlédnete, jak se yerba pěstuje a zpracovává a jaké má účinky na lidský organismus. Mají tu kosmetiku z yerby (oficiální název rostliny je ilex paraguariensis čili yerba mate – více např. na http://www.yerba-mate.cz/cesmina-paraguayska), sušenky z yerby, likéry a čokolády z yerby, hudební nástroje vyrobené z calabazy (druh dýně, z níž se pije maté). Bohužel bylo po dešti, a tak se kvůli zcela vyplavenému patiu nekonala na internetu avizovaná degustace nápoje. Musela jsem se spokojit s vlastními zásobami.

SAM_0349

A pak už následovala plavba mezi pralesy a domečky na kůlech a vraky starých plechových i dřevěných lodí. Vše mi to připomínalo směs dávného studiokamarádového portugalského seriálu Modré léto a Kusturicova filmu Černá kočka, bílý kocour. Výlet byl zpestřen bouřkovými mraky honícími se na širokém obzoru a dojezd do Carmela, kde na nás čekalo odbavení a autobus do Montevidea, už se odehrával ve slušné průtrži mračen.

SAM_0427

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Argentina, Latinská Amerika, Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi, Uruguay. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s