La Palma

sam_0754

El Bastón, Špacírka, je oficiální název nejdelšího treku na La Palmě, protože má tvar zahnuté hole. Nejdřív si to hrnete z úplného jihu na sever po části zvané Ruta de los volcanes (Cesta sopek), sam_0693pak stále ještě na sever po trase, kterou skoro nikdo nechodí (aspoň já jsem tam 2 dny nepotkala živé nohy, když nepočítám havrany), a potom to zakroužíte doleva, kolem kráteru tvořícího vrchol La Palmy. Vše se to odehrává tak kolem 2000 m. n. m., výhledy jsou úchvatné na obě strany, a když vám vyjde počasí tak jak mi, je to prostě neuvěřitelná podívaná. A neuvěřitelná zabíračka. Jdete po hraně sopečného kráteru – na vodu zapomeňte. Po celé 3-4denní trase jsou jen dvě místa, kde můžete nabrat. To znamená 4 litry vody na hrbu navíc k těm všem kilům. Stezka je jak opičí dráha, furt nahoru, dolů, nahoru, skály špičaté a ostré tak, že musíte opravdu dávat pozor, kam šlapete na tom kohoutím hřebínku, kde na každé straně na vás čučí díra nejmíň kilometr hluboká.sam_0793 Ale ta odměna za to stojí. Na jedné straně vám zapadá slunko do moře a rudě osvěcuje úplněk na straně druhé to směle rozbalující. V šest večer jedno divadlo a v šest ráno další, jenom naopak: na východě se z moře mraků vynořuje slunko ozařující špici Teide na obzoru, na západě pomalu hasne měsíc nad nejvyšší horou La Palmy Roque de los Muchachos (Ogaří skála). V prvních paprscích se lesknou střechy komplexu astronomické observatoře, prý druhé nejdůležitější na světě hned po té v chilské poušti Atacama.

sam_0826

Po ránu je svět nejkrásnější. Rosa spadlá večer z mraků ráno zmrzle křupe pod nohama. Musíte si dát na roztátí pár koleček kolem stanu a do čaje slivovicu. Ale jste tu sami se světem, kolem jen ptáci a ta neuvěřitelná oranžová kula koupající se ve vatě.

sam_0733

Po třech dnech potu se Lenkaplenka dohrabala šťastně až na Ogaří skálu … a ono je tu parkoviště! Davy Gutntágů ve vystajlovaných outdoorových oblečcích o sebe zakopávají na vyhlídce. Prchám. A protože čas je drahý, prchám stopem do údolí, abych se na ten pověstný kráter Caldera del Taburiente podívala taky zdola.

sam_0816

Kempuju v křáku při vstup do rokle kaldery. Peru a čekám, až přeběhnou všichni Němci, kteří by snad ještě mohli být uvnitř. Samozřejmě v momentě, kdy se jmu vyzlíkat a koupat, objeví se jich celé hejno a nestačí se divit. Ráno vyrážím brzo, abych se těm davům vyhla, a skutečně se mi to povede. Jdu roklí, převážně korytem řeky a po skalách až kam to jde, a jde to asi ještě 4 hodiny vzhůru. Bílá řeka, žlutá řeka, duhový vodopád. Stoupám a se mnou stoupá prales – až zase pod ty dvoutisícové štíty, tak důvěrně prochozené. Slunko pere. Nikde ani noha. Sem se ani těm Němčourům nechce, museli by se vracet stejnou cestou a není tam restaurace.

sam_0894a

Jo a kdybyste někdo v blízké době šli kolem a našli bílé gaťky sušící se na stromě, tak jsou prosím vás moje.

sam_0906

Mám poslední dva dny – dny tak akorát na to, abych si vyšla pověstným kaňonem Los Tilos na severním konci ostrova. Prales nad pralesy, třetihorní nefalšovaný, v něm vodopády a voda z nich sbíraná do kanálu. No bože, kanál, jenomže ten kanál vede třinácti tunely ve skále a vy je můžete projít taky. Jen si nezapomenout čelovku. Po dlouhém rozhodování nechávám bágl v infocentru. Budu se vracet stejnou cestou. Znamená to neprojít tunely úplně všechny, ale po dvou týdnech už mám té soumařiny tak akorát a chcu si taky vyšlápnout nalehko. Navíc pan strážce parku povídal, že bych se do některých těch tunelů s takovým báglem ani nevešla (evidentně tak veliký eště nikdy neviděl).

sam_0934

Celou noc prochcalo a ráno bylo mlhavo a podmračeno, proto jsem za celý boží den nepotkala zase ani živé nohy, krom havrana Rumburaka, který mě přišel vzbudit do mého přístřešku. S tím báglem jsem dobře udělala, protože převýšení bylo přes kilák a odměna přišla až na sám závěr: hluboko ve skalách síť provrtaných tunelů odvádějící vodu ze dvou hlavních pramenů La Palmy. Dva nádherné vodopády živené nočním deštěm. V některých tunelech pršelo, v některých se bylo nutné brodit přímo kanálem s ledovou vodou. Byl to adrenalin!

Adrenalinovým zážitkem bylo pro mě bohužel o pár dní později i nahánění slečny na couchsurfing. Vybodla se na mě a já jsem na poslední chvíli musela v Santa Cruz zaplatit 50 babek za hotel, protože všude jinde bylo plno a trajekt mi jel v 5 ráno. Veselé Vánoce!

sam_0861c

sam_1016Ale abych neskončila negativně, povím vám ještě, že na La Palmě rostou ty nejsladší banány na plantážích terasovitě sestupujících k moři, u toho moře že se vlny rozbíjejí o skály majáku a slaně voní, že ryba snězená na pláži, kde byla ráno ulovená, sam_1003chutná s tou slanou vůní a divokým rachotem nejlépe, a že vůbec nejlepší koupání není na žluté písečné pláži, beztak sem navezené, ale v bazéncích vybudovaných přímo mezi skalami, do nichž vodu hrne příboj, kde se vám pod nohama míhají rybky a na schůdcích se vyvalují krabi hledající útočiště před větrem a vodní tříští.sam_0994

 

 

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Kanárské ostrovy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na La Palma

  1. Dalka napsal:

    To je tipů, tam asi fakt musíme 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s