BAIRES
Když španělští dobyvatelé v 16. století připluli k ústí řeky La Plata a založili zde přirozeně chráněný přístav, pojmenovali ho na počest patronky námořníků, panny Marie Příznivého větru Nuestra Señora de Buen Aire. Obyvatelé argentinské metropole se dodnes hrdě nazývají porteños – lidé z přístavu.
A ač sem dnes většina turistů zavítá leteckou cestou na některé ze dvou mezinárodních letišť, Ezeiza či Jorge Newbery, lodní doprava má stále něco do sebe. Pokud se k cestě do „Baires“ nalodíte v Uruguayi, nebudete litovat. Tryskový katamarán vás během několika hodin proveze soustavou naplavených ostrovů v ústí La Platy a změní vaši cestu v neopakovatelný zážitek: uvidíte zde rybářské chatrče na kůlech obklopené ze všech stran neprostupnou džunglí, ale i moderní chaty movitějších majitelů s luxusními čluny u mola, budete moci pozorovat bohatství ptačích druhů i rybáře vracející se s plným člunem chutného úlovku pro některou z vyhlášených rybích restaurací. Za chvíli už v dálce zahlédnete dechberoucí panorama výškových budov téměř patnáctimilionové metropole a vaše dobrodružství skončí v malebném historickém přístavu El Tigre, oblíbené víkendové destinaci porteños a sídle prestižních sportovních klubů.
Jakmile se jednou ocitnete v centru Buenos Aires, nebudete vědět, kam dřív. Zkuste začít třeba u bílého obelisku umístěného na životem kypící hlavní třídě Avenida 9 de julio, symbolu města a argentinské národní hrdosti, odkud přehlédnete značnou část centra od hlavního nádraží Retiro až po výškovou budovu Ministerstva práce s neonovým portrétem Evity Perón v nadživotní velikosti.
Odtud je to co by kamenem dohodil ke Květnovému náměstí (Plaza del Mayo) s budovou metropolitní katedrály a prezidentským palácem zvaným Růžový dům (Casa rosada). Stávkování a protesty jsou argentinským národním sportem, proto zde velice často mezi prodavači zmrzliny a hejny poletujících holubů narazíte i na zátarasy ověšené protestními hesly a nezřídka dokonce i na stany tábořících politických aktivistů.
SAN TELMO – KOLÉBKA TANGA
Navazující čtvrť San Telmo je rájem pro všechny milovníky toho nejlepšího z argentinské kultury. Na pravoúhlém půdorysu ulic, z výšky připomínajícím mřížku od kanálu, tak typickém pro latinskoamerickou urbanistiku, se to jen hemží pouličními prodavači a hudebníky nejrůznějších žánrů, ale i toulavými psy.
Staré domy s balkóny a stinnými patii v koloniálním stylu jsou místy, pravda, poněkud omšelé a pomalované, to však dodává čtvrti nezaměnitelné kouzlo. Začichejte a ve vzduchu ucítíte moře a vůni pečeného hovězího z některé z mnoha útulných tradičních restaurací zvaných parillada. V nočních hodinách patří San Telmo umělcům, to když se otevřou početné kluby nabízející koncertní představení tanga s výuku tohoto typického tance, o jehož původ se porteños dodnes přou se menším uruguayským kolegou Montevideem.
BOCA
Čím je Pražanovi Sparta a Španělovi Real, tím je Boca pro správného porteña: celým světem. Fotbal je v Latinské Americe bez debat sportem číslo jedna. Pokud i vy patříte mezi jeho vyznavače, atmosféru některého ze zápasu tohoto nejslavnějšího argentinského klubu byste si rozhodně neměli nechat ujít. A pokud Boca vyhraje, což je velmi pravděpodobné, následující noc se ulice Buenos Aires změní v jeden velký karneval. A to si pište, že slavit se tu opravdu umí!
Čtvrť Boca má však co nabídnout nejen fotbalovým fanouškům. V historii města má své důležité místo. Boca (španělsky „ústí“) sloužila mnohá desetiletí jako imigrační přístav. Doslova statisíce evropských přistěhovalců proudily z válkami a krizemi ohroženého starého kontinentu právě sem. Zde se tvořil ten takzvaný „národnostní tavící kotel (crisol de razas)“, na nějž je Argentina dnes tak hrdá. V argentinské metropoli tak při procházce městem narazíte na opravdu bohatou směs národů a jazyků. Nejpočetnější italská migrační vlna po sobě zanechala jednu z městských barrios s trefným názvem Palermo, nechybí zde ani čínské Soho a například židovská komunita je v Baires nejpočetnější z celé Latinské Ameriky.
Pro svou polohu na okraji města a špatnou pověst byla Boca dlouho opomíjenou čtvrtí. Dnes se do ní vrací život a po nuzných chýších námořních dělníků z vlnitého plechu a použitých přepravních kontejnerů by už nebylo ani stopy, kdyby… kdyby se z nich nestal jakýsi skanzen, shluk uliček přecpaných suvenýry a past na turisty. Ale nenechte se odradit, pestrobarevná Boca opravdu stojí za návštěvu a když se sem vypravíte kvečeru a po dešti, budete okouzleni její magickou atmosférou bez davů turistů.
RECOLETA A PUERTO MADERO – SŇATEK STARÉHO S NOVÝM
Nikde jinde v Buenos Aires nepocítíte tak mocně kontrast a zároveň souhru starobylého a moderního, jako když v témže dni navštívíte barrios Recoleta a Puerto Madero.
Na mírné vyvýšenině kousek od moře, obklopen parky i luxusní zástavbou paláců ve stylu art nouveau, se za hradbou vysokých zdí ukrývá skvost, který byste tu nečekali: hřbitov Recoleta. Hřbitov je stále v provozu, a proto je volně přístupný veřejnosti. Většina návštěvníků míří pouze k jednomu místu – k hrobce rodiny Duarte, v níž odpočívá slavná Eva Perón, Evita. Recoleta však stojí za opravdu důkladnou procházku. Ve společnosti toulavých psů a koček, mezi honosnými hrobkami místních podnikatelských rodin i rozpadlými hroby, o něž se již dávno nemá kdo starat, vás budou z podstavců sledovat oči bdělých andělů a budete si připadat jako zakletí v 19. století.
Pokud se budete chtít z tohoto zakletí vymanit a „položit prst na tep moderního města“, pak není nic lepšího, než zavítat do nejprogresivnější čtvrti Baires, přístavu Puerto Madero, pod sklem a ocelí zářící mrakodrapy. Po procházce podél mola si odpočiňte v některé z originálních restaurací a zasedněte třeba k tradiční hovězí pečeni asado, všudypřítomným empanadas (šátečky plněné masovou směsí) či dávno zdomácnělé pizze. Zapíjet můžete světoznámým nápojem yerba mate či sklenkou místního piva Quilmes. ¡Salud! Na zdraví!
Tento článek byl napsán pro mou partnerskou CK Radynacestu a získal tam svou definitivní profesionální podobu, kterou můžete vidět zde.