Na skok v Buenos Aires

BAIRES

Když španělští dobyvatelé v 16. století připluli k ústí řeky La Plata a založili zde přirozeně chráněný přístav, pojmenovali ho na počest patronky námořníků, panny Marie Příznivého větru Nuestra Señora de Buen Aire. Obyvatelé argentinské metropole se dodnes hrdě nazývají porteños – lidé z přístavu.

sam_0425

A ač sem dnes většina turistů zavítá leteckou cestou na některé ze dvou mezinárodních letišť, Ezeiza či Jorge Newbery, lodní doprava má stále něco do sebe. Pokud se k cestě do „Baires“ nalodíte v Uruguayi, nebudete litovat. sam_0385Tryskový katamarán vás během několika hodin proveze soustavou naplavených ostrovů v ústí La Platy a změní vaši cestu v neopakovatelný zážitek: uvidíte zde rybářské chatrče na kůlech obklopené ze všech stran neprostupnou džunglí, ale i moderní chaty movitějších majitelů s luxusními čluny u mola, budete moci pozorovat bohatství ptačích druhů i rybáře vracející se s plným člunem chutného úlovku pro některou z vyhlášených rybích restaurací. Za chvíli už v dálce zahlédnete dechberoucí panorama výškových budov téměř patnáctimilionové metropole a vaše dobrodružství skončí v malebném historickém přístavu El Tigre, oblíbené víkendové destinaci porteños a sídle prestižních sportovních klubů.

sam_0375

Jakmile se jednou ocitnete v centru Buenos Aires, nebudete vědět, kam dřív. Zkuste začít třeba u bílého obelisku umístěného na životem kypící hlavní třídě Avenida 9 de julio, symbolu města a argentinské národní hrdosti, odkud přehlédnete značnou část centra od hlavního nádraží Retiro až po výškovou budovu Ministerstva práce s neonovým portrétem Evity Perón v nadživotní velikosti.

sam_0024

sam_0305

Odtud je to co by kamenem dohodil ke Květnovému náměstí (Plaza del Mayo) s budovou metropolitní katedrály a prezidentským palácem zvaným Růžový dům (Casa rosada). Stávkování a protesty jsou argentinským národním sportem, proto zde velice často mezi prodavači zmrzliny a hejny poletujících holubů narazíte i na zátarasy ověšené protestními hesly a nezřídka dokonce i na stany tábořících politických aktivistů.

SAN TELMO – KOLÉBKA TANGA

dsc_0293

Navazující čtvrť San Telmo je rájem pro všechny milovníky toho nejlepšího z argentinské kultury. Na pravoúhlém půdorysu ulic, z výšky připomínajícím mřížku od kanálu, tak typickém pro latinskoamerickou urbanistiku, se to jen hemží pouličními prodavači a hudebníky nejrůznějších žánrů, ale i toulavými psy.

dsc_0273

Staré domy s balkóny a stinnými patii v koloniálním stylu jsou místy, pravda, poněkud omšelé a pomalované, to však dodává čtvrti nezaměnitelné kouzlo. Začichejte a ve vzduchu ucítíte moře a vůni pečeného hovězího z některé z mnoha útulných tradičních restaurací zvaných parillada. V nočních hodinách patří San Telmo umělcům, to když se otevřou početné kluby nabízející koncertní představení tanga s výuku tohoto typického tance, o jehož původ se porteños dodnes přou se menším uruguayským kolegou Montevideem.

BOCA

Čím je Pražanovi Sparta a Španělovi Real, tím je Boca pro správného porteña: celým světem. dsc_0500Fotbal je v Latinské Americe bez debat sportem číslo jedna. Pokud i vy patříte mezi jeho vyznavače, atmosféru některého ze zápasu tohoto nejslavnějšího argentinského klubu byste si rozhodně neměli nechat ujít. A pokud Boca vyhraje, což je velmi pravděpodobné, následující noc se ulice Buenos Aires změní v jeden velký karneval. A to si pište, že slavit se tu opravdu umí!

Čtvrť Boca má však co nabídnout nejen fotbalovým fanouškům. V historii města má své důležité místo. Boca (španělsky „ústí“) sloužila mnohá desetiletí jako imigrační přístav. Doslova statisíce evropských přistěhovalců proudily z válkami a krizemi ohroženého starého kontinentu právě sem. Zde se tvořil ten takzvaný „národnostní tavící kotel (crisol de razas)“, na nějž je Argentina dnes tak hrdá. V argentinské metropoli tak při procházce městem narazíte na opravdu bohatou směs národů a jazyků. Nejpočetnější italská migrační vlna po sobě zanechala jednu z městských barrios s trefným názvem Palermo, nechybí zde ani čínské Soho a například židovská komunita je v Baires nejpočetnější z celé Latinské Ameriky.

dsc_0441

Pro svou polohu na okraji města a špatnou pověst byla Boca dlouho opomíjenou čtvrtí. Dnes se do ní vrací život a po nuzných chýších námořních dělníků z vlnitého plechu a použitých přepravních kontejnerů by už nebylo ani stopy, kdyby… kdyby se z nich nestal jakýsi skanzen, shluk uliček přecpaných suvenýry a past na turisty. Ale nenechte se odradit, pestrobarevná Boca opravdu stojí za návštěvu a když se sem vypravíte kvečeru a po dešti, budete okouzleni její magickou atmosférou bez davů turistů.

RECOLETA A PUERTO MADERO – SŇATEK STARÉHO S NOVÝM

Nikde jinde v Buenos Aires nepocítíte tak mocně kontrast a zároveň souhru starobylého a moderního, jako když v témže dni navštívíte barrios Recoleta a Puerto Madero.

sam_0053

Na mírné vyvýšenině kousek od moře, obklopen parky i luxusní zástavbou paláců ve stylu art nouveau, se za hradbou vysokých zdí ukrývá skvost, který byste tu nečekali: hřbitov Recoleta. Hřbitov je stále v provozu, a proto je volně přístupný veřejnosti. Většina návštěvníků míří pouze k jednomu místu – k hrobce rodiny Duarte, v níž odpočívá slavná Eva Perón, Evita. sam_0057Recoleta však stojí za opravdu důkladnou procházku. Ve společnosti toulavých psů a koček, mezi honosnými hrobkami místních podnikatelských rodin i rozpadlými hroby, o něž se již dávno nemá kdo starat, vás budou z podstavců sledovat oči bdělých andělů a budete si připadat jako zakletí v 19. století.

Pokud se budete chtít z tohoto zakletí vymanit a „položit prst na tep moderního města“, pak není nic lepšího, než zavítat do nejprogresivnější čtvrti Baires, přístavu Puerto Madero, pod sklem a ocelí zářící mrakodrapy. Po procházce podél mola si odpočiňte v některé z originálních restaurací a zasedněte třeba k tradiční hovězí pečeni asado, všudypřítomným empanadas (šátečky plněné masovou směsí) či dávno zdomácnělé pizze. Zapíjet můžete světoznámým nápojem yerba mate či sklenkou místního piva Quilmes. ¡Salud! Na zdraví!

sam_0286 (2)

Tento článek byl napsán pro mou partnerskou CK Radynacestu a získal tam svou definitivní profesionální podobu, kterou můžete vidět zde.

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Argentina, Latinská Amerika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s