Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi: 8. Carmen del Paraná

27.4.2013

sam_0027

Velkým centrem českého života bylo v počátcích přistěhovalectví městečko Carmen del Paraná. Nyní tam jezdím každý pátek vyučovat do rodiny krajanky Ivy Drbalové. sam_0044Vzpomíná, jaké to bylo v Carmen v době, kdy se narodila: existoval český dům, kde byla česká škola vedená panem učitelem Komárkem, česká kapela pořádající večerní zábavy, děti cvičily v Sokole, hrály divadlo. Bylo zde volejbalové družstvo, ve volném čase se chodilo koupat a rybařit do blízké řeky. Na starých fotografiích vše vypadá idylicky a romanticky, nicméně dřina přistěhovalců, než se jim podařilo vybudovat z ničeho toto „hlavní město rýže“, musela být obrovská. Zlaté časy české kolonie skončily s nástupem Stroessnerovy diktatury v Paraguayi: jakékoli projevy národnostních menšin byly zakázány a přátelské styky s komunistickým Československem se rovnaly vlastizradě. Mnoho krajanů se v té době odstěhovalo do Argentiny, někteří se přesunuli do větších měst, Asunciónu nebo blízkého Encarnaciónu. Po nedávném dokončení obrovské přehrady Yacyreta se několik bloků obce Carmen i místní železnice ocitly pod vodou.

Ráno po výuce jsem podnikla důkladnou prohlídku městečka. Je to poloostrov kolem dokola obklopený teprve před třemi lety postavenou přehradou. Je zde vybudována nábřežní promenáda dlouhá několik kilometrů, kde v sobotu ráno nepotkáte ani nohu. Ideální na procházku. sam_0091Druhý břeh není skoro vidět a vítr od La Platy zvedá vlny jako na moři. sam_0095Novým útulným místem Carmen je písečná pláž. Písek je zde uměle navezen a při větru zasype celou příjezdovou cestu. Vznikl zde také parčík se sochami vojevůdců, vyznamenavších se v některé z bitev krvavé paraguayské historie. Ještěže o tomhle malebném koutu ví málo lidí a nehrnou se sem davy. Pláž ideální na koupání zůstává uchována pro místní a turisti z celé Paraguaye si šlapou po hlavách ve špinavém Encarnaciónu. Don Felix „Drbal“ mi po obědě udělal exkurzi po své zahradě s exkluzivním odborným výkladem. Už vím vše o pěstování kukuřice, cukrové třtiny, citrusových plodů, banánovníků, kokosovníků mangovníků i manioku. Vše tu roste samo, nestačí sklízet. Jediný problém je vyrovnat se s plevelem, kterému se tu samozřejmě taky daří výborně!

sam_0043

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Latinská Amerika, Paraguay, Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s