Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi: 25. Jaro

14.10.2013

sam_0028

Září se pomalu přehouplo v říjen a v Paraguayi nastalo jaro. Teploty šplhají výš a výš a doufejme, že už neklesnou pod 20 C. Jednou za čas se přižene bouřka a nevím, čím jsme si to zasloužili, ale s téměř železnou pravidelností se přižene v pátek odpoledne a trvá celý víkend. V pondělí se to pomalu začne trhat a celý týden je pak pěkné horko a slunko dohání, co zameškalo. Jedinou neděli, kdy nepršelo, jsem se vypravila vykoupat do Carmen. sam_0038Je to hned sousední vesnice, ne víc než 15 minut autobusem, ale fígl je v tom, že na ten autobus musíte počkat a někdy trvá třeba hodinku, než se nějaký objeví. Nejradši bych jela na kole, ale bohužel kvůli přehradě teď do Carmen nevede jiná cesta než Ruta 1 (místní D1), i pro motorkáře sebevražedný podnik, natož pro cyklisty. Takže čekám na ten autobus. Vyhodí mě na první křižovatce v Carmen, kde začíná krásná nová několikakilometrová nábřežní promenáda. Na druhou stranu do Argentiny odsud není vidět, vítr je všudypřítomný a dělá z přehrady Yacyreta na řece Paraná opravdové sladké moře. (Vítr je příjemný, ale i zrádný: nevnímáte, jak slunko praží, a spálíte se natotata.) Vždycky je tu spousta ptáků, jinak většinou ani noha. 30 C není pro našince žádné teplo, takže pláž Tacuary, pojmenovaná podle řeky, která se tu do přehrady vlévá, je v neděli dopoledne dokonale opuštěná. Písek, ještě po zimě plný neuklizeného naplaveného dřeva a bohužel i odpadků, tu byl navezen za rekreačními účely, podobně jako o 30 km dál v Encarnaciónu, ale o tomhle místě naštěstí neví tak moc turistů, lačnících po prázdninách na pláži, takže si v létě šlapou po hlavách ve městě a Carmen se stává útočištěm hrstky místních. Voda v Parané je překvapivě čistá a osvěžující. sam_0043Opravdu jako u moře! Odpoledne se postupně na pláž začínají trousit carmenské rodinky a když vidí, že se koupu, někteří mladí odvážlivci jdou taky zkusit vodu. Většina však zůstává nedůvěřivě na břehu a choulí se před větrem v zimních bundách. Postupně vytahují křesílka, svačinky a dávají kolovat maté nebo tereré. Nedělní poobědová siesta. Mnozí rekreanti přijedou až k lavičce autem, otevřou všechny dveře a pustí si k posezení nějakou tu řádně dunící diskotéku. Když je to přestane bavit, napakují bandasky, děti a křesílka zpět do auta a míří k domovu, vzdálenému pár ulic.

Když bláto po dešti vyschne, dá se jet na výlet na kole směrem do polí a pak zase zpět. Ovšem musíte se smířit se všudypřítomným prachem. Stromy a křoviska začínají kvést, takže s červeným prachem se mísí různé vůně a smrady. Nic pro alergiky! Občas projede motorka, občas traktor nebo kombajn. Je čas sklizně pšenice, orání a setí. Myslím, že teď se seje sója a rýže. Pole neleží ani chvilku ladem. Po sklizni se na pozemek vyženou krávy a koně, aby spásli zbytky a trochu pohnojili. Pak nastupuje chemické hnojivo. Ekologičností této fáze procesu si nejsem moc jistá. Nastává zlatá éra množení pro káčátka, kuřátka, prasátka, telátka atd. a bohužel taky pro hmyz. Různá komáří, muší a švábí havěť je všudypřítomná. Jen doufám, že se narodilo taky dost žab a ptáků, aby to stihli zpracovávat. Podle intenzivního nočního kvákání a nad poli se vznášejících hejn ptáků jako z Hitchcocka doufám, že ano.sam_0003

Český spolek bude brzo pořádat fiestu na oslavu 28. října. Zbývají 2 týdny, ale zatím to nikoho moc neznepokojuje, mají jiné starosti. Pan Mašek se například srazil se sanitkou a měl štěstí, že vyvázl jen se zlomenou rukou. Sádra až po rameno mu ovšem nebrání v jeho obvyklé činorodosti. Jeho nejnovější iniciativou je umísťování košů na tříděný odpad po celém Bogadu a propagace třídění v rádiu. Pozval mě taky do vysílání, abych popsala, jaký je systém sběru odpadů v České republice. Je to tady zatím v plenkách, tak jako u nás v 90. letech, ale už jenom začít s tím v místních podmínkách je odvaha. Ve školách dělá ekologickou propagaci jeden manželský pár z USA, vyslaný tu pracovat v rámci Peace corps (Mírové sbory). Tak držme palce!

sam_0019

Na žádost své bývalé kolegyně-češtinářky jsem začala přispívat do jejího blogu o jídle. Zajímavosti a recepty z paraguayské kuchyně se tedy budete moci dočíst na adrese chutnej.cz . Ještě bych vás ráda upozornila, že pokud náhodou tyto příspěvky komentujete, nic se mi nezobrazuje a já o tom nevím. Jestli tedy chcete reagovat, pište mi osobně, budu moc ráda!

sam_0019

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Latinská Amerika, Paraguay, Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s