Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi: 35. Viña del Mar a okolí

12.1.2014

SAM_0967

Chtěli jsme se vykoupat v Pacifiku. To bohužel ve Valpu nejde, leda byste plavali v přístavu mezi jeřáby a petkami. Zvolili jsme tedy na dva dny způsob bytí plážových hejsků a přesunuli se do sousedního letoviska Viña del Mar. Tam jsme navštívili velice zajímavé etnografické a biologické muzeum a dověděli se mnohé o Velikonočním ostrově a o chilských domorodcích – indiánech národa Mapuche, z hodin latinskoamerické historie spíše známé pod názvem Araukánci. Taky o lovcích lebek. A spoustu věcí o jedovatých pavoucích. Rovněž jsme měli možnost zjistit, že v korytě řeky neteče podle očekávání řeka, nýbrž je zcela obsazeno parkujícími auty. Další zjištění bylo, že ve Viñe je draho a je tomu na vině turismus.

SAM_1008

Pláž se táhne do daleka a je poseta nevábnými hotely. Na pláži se opaluje spousta rudých břichoušů. Zapadli jsme mezi ně jak nic a okusili na vlastním těle, že Pacifik je opravdu studený a opravdu ne zrovna klidný. Všude byly výstražné cedule, že tato pláž není vhodná ke koupání, všude vlály červené praporky „nebezpečí“ a všude se koupaly stovky lidí (bohužel, odpoledne se to ještě dalo, ale večer, když jsme odcházeli, už jich opravdu byly stovky). Parta z Pobřežní hlídky to však jistila, i když s sebou neměli Pamelu. Od plážového dědy jsme si koupili místní specialitku, takové hořické trubičky po chilsku jménem cuchuflí plněné dulce de leche, jemuž tu říkají manjar.

Po cestě domů se Pája rozhodl, že v pátek on vždycky sedí s kamarádama v hospodě. Byl pátek a po ruce byla sympatická hipísácká pivnice. Zanechali jsme tam malé jmění a Pájův obal od foťáku, naštěstí bez foťáku. Cestou domů bylo opravdu veselo.

SAM_1015

Druhý den jsme se vydali za přírodními krásami, protože vytrvat v plážovém hejskovství byl pro nás přece jen tvrdý oříšek. Odjeli jsme proto autobusem do Concónu pozorovat ptáky do delty řeky Aconcagua. Moc pěkné, ale dost foukalo a zapomněli jsme dalekohled. Byli tam kormoráni, racci, volavky, pelikáni, kachny, kachny, kachny a jiná havěť. Taky tam byly nějaké ropné vrty nebo co. V blízké mořské restauraci jsme si dali rybu k obědu a pak jsme chvilku pozorovali surfaře.

SAM_1031

Když se nám oči zaplnily pískem tak, že už surfaři splývali s pozadím, popojeli jsme kousek k místní raritě, přes 30m vysokým písečným dunám. Písek strašně pálil a občas opravdu nebylo vidět za horizont a člověk si připadal jako ztracen na Sahaře. Dost divný pocit. Za horizontem ale bylo moře a Valpo. A taky tam byly děti z okolních paneláků, které na dunách sáňkovaly. Tímto zajímavým zážitkem skončilo naše pacifické dobrodružství. Zbývaly už jen 3 dny do Silvestra a čekal nás zpáteční autobus do Mendozy.

IMGP1268

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Chile, Latinská Amerika, Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s