Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi: 51. Cesta domů

14.2.2014

SAM_0009

Byl to zásadní, poučný rok. Bilancování je na místě, ovšem ať si někdo nemyslí, že si přečte statistiku. Jestli ho zajímá, kolik kilometrů jsem ujela, kolik peněz utratila, kolik dní kde strávila, kde nejvýš, nejníž, nejjižněji jsem se ocitla… bude zklamán. Nepočítala jsem to. Cestovala jsem všemi možnými dopravními prostředky, nocovala v různých typech přístřeší. Viděla jsem nádherná místa, nad kterými se tajil dech, byla mi pěkná zima a pak jsem se zas potila jak kůň. Těžko říct, co bylo zajímavější, jestli krajiny, zvířectvo nebo lidé.

SAM_0004

Naučila jsem se mnoho věcí, z nichž za 2 nejdůležitější považuji tyto:

1) být trpělivá v situacích, jež nebylo v mých silách změnit a kdy se nedalo dělat nic jiného, než čekat, a

2) nenechat se vytočit, i když to občas vypadalo, že se mi do cesty pletou lidé, jejichž jedinou náplní práce je právě to.

Zachovat si dobrou náladu a dívat se na svět z té lepší stránky bylo lehčí, než jsem čekala, a přineslo mi to neskonalou úlevu a svobodu.

Je zdravější častěji se radovat než pořád se nasírat. Užívat si to, co je, místo remcat kvůli tomu, co není a stejně nikdy nebude.

Nemyslím si, že mě ta cesta změnila, spíš jen vydolovala na povrch další alternativy toho, jak se dá žít jinak, o kterých dřív nebyla příležitost uvažovat.

Jsem pořád stejná – jen mám teď holt víc najeto.

SAM_0587

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Latinská Amerika, Paraguay, Trampoty brněnské učitelky v Paraguayi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s