Buenos Aires, jaké ještě neznáte

VÝHLED Z VĚŽE ANGLIČANŮ NA KUS ARGENTINSKÉ HISTORIE

Ať už jste v Buenos Aires jak dlouho chcete, dříve nebo později vaše duše (jako správná duše každého Evropana) zatouží po výhledu. A pokud to nastane, doporučím vám jedno speciální místo. Je to věž, ale ne ledajaká. Argentinská metropole se může pochlubit stovkami věží – lépe řečeno věžáků, tahle je však unikátní a její osudy jsou spjaty s historií města už více než sto let. La Torre Monumental.

SAM_0276

Byla vztyčena s velkou pompou ve čtvrti Retiro před hlavním nádražím v roce 1910, u příležitosti stoletého výročí Květnové revoluce. Buenos Aires je místem imigrantů z celého světa, není tedy divu, že i o tuhle atrakci se zasloužili původní obyvatelé starého kontinentu. A když si věž pořádně prohlédnete, lehce uhodnete, odkud vzali inspiraci: uprostřed pečlivě sestřiženého trávníku se tyčí štíhlé tělo z červených cihel, bílá cukrová špička s hodinami a uvnitř zvonkohra, vyzvánějící jako ta v Londýně. Ano, uhodli jste, tuhle krásu postavili Angličané. Však jí taky od té doby nikdo neřekl jinak než Torre de los ingleses.

Pak ale zasáhla válka, která vstoupila do světové historie jako válka falklandská, ale Argentinci o ní referují výhradně jako o válce o Malvíny. V roce 1982 argentinské námořnictvo provedlo invazi na součást britského impéria Falklandské souostroví (leží asi 500 km na východ od argentinských břehů), na něž si činilo historický nárok a nazývalo je Las Islas Malvinas. Britové odpověděli okamžitě a pokus o připojení Malvín k Argentině skončil fiaskem.

SAM_0234

O život však přišly stovky argentinských vojáků, z nichž většina byli osmnáctiletí nezkušení nováčci právě nastoupivší základní vojenskou službu. V Argentincích tato porážka zanechala mnoho hořkosti, je to velká rána jejich národní hrdosti a téma do jisté míry tabuizované. Když vjíždíte do Argentiny z chilské strany hlavním tahem přes Andy, na hranicích vás jako první uvítá velký nápis: MALVÍNY JSOU ARGENTINSKÉ. A až poté následuje VÍTEJTE V ARGENTINĚ. V každém městě i v každém posledním venkovském pueblu po celé zemi je aspoň jedna ulice pojmenována Malvínská, aspoň jeden parčík se pyšní sochou uctívající Hrdiny od Malvín.

Nejinak je tomu i v Buenos Aires. Když se dnes rozhlédnete z vyhlídkové plošiny věže, od nešťastného roku 1982 nesoucí název La Torre Monumental (ale pro místní usedlíky stále Věže Angličanů), na severní straně vás okamžitě zaujme nepřehlédnutelný stožár s argentinskou vlajkou. Je součástí Pomníku padlých (Monumento a los caídos en Islas Malvinas) vybudovaném ve svahu parku San Martín. U plaket se jmény všech 649 argentinských obětí hoří věčný oheň a střídá se čestná stráž. Vlajka je vyvěšena každý den od 8 do 18 hodin.

SAM_0273

OÁZA KLIDU A VŮNÍ K POCTĚ GENERÁLA – OSVOBODITELE

Velkou část vašeho výhledu z věže nyní zabírá kopeček s nádherným parkem plným omamně vonících keřů a impozantních prastarých kmenů gumovníku: Náměstí generála San Martína – osvoboditele. Ani San Martín, který vybojoval Argentině nezávislost na španělském impériu, nesmí chybět v žádném městě, ať už v podobě sochy, nebo aspoň v názvu náměstí či ulice. Zde se tyčí na honosném podstavci obklopen svými pobočníky a alegorickými postavami, v sedle koně a s rukou vztyčenou, ukazující… kam asi? Nevím, ale znám způsob, jak to zjistit: vydávám se, kam mi radí. A vida, vypadá to, že dál k centru města, po Avenidě San Martín – že mě to hned nenapadlo!

NÁKUPY NA FLORIDĚ A SELFÍČKO POD OBELISKEM

K procházce vám však radím zvolit ulici hned vedlejší, rovnoběžnou, jménem Florida. Je to vyhlášená obchodní třída města, nekonečná pěší zóna, kde si opravdu každý přijde na své. Pokud nemáte zrovna náladu na módu, můžete zde obdivovat hemžení pouličních umělců a prodavačů, nakoupit pohledy či si zajít do cukrárny na výbornou zmrzlinu. Na Floridu se také chodí vyměňovat peníze – stoprocentně do minuty narazíte na některého z naháněčů směnáren, vyvolávajících svoje: Cambio, cambio! Nemusíte se bát jeho služeb využít, kurz pesa k dolaru je tu většinou daleko příznivější než ve velkých bankách, kde je navíc o víkendech zavřeno a účtují si tam nehorázné poplatky.

SAM_0008

Procházka na západ vám uteče, ani nevíte jak, a najednou se ocitnete, s plnou šrajtoflí, občerstveni a omámeni vůní některého stánku s květinami, na křižovatce s Avenidou Corrientes. Odbočte vpravo a ona vás neomylně dovede až k náměstí Republiky, zcela nepochybně nejrušnějšímu bodu argentinské metropole a místu, kde se k nebi tyčí v celé své 67,5metrové kráse El Obelisco.

Bílý obelisk byl vztyčen v roce 1936 u příležitosti čtyřsetletého výročí založení města, a to na místě, kde poprvé v historii zavlála argentinská vlajka. Podobně jako Eifellova věž v Paříži, i on v době svého vzniku čelil mnoha kritikám a pokusům o odstranění. A podobně jako Eifellovka se i on postupně proměnil v nezaměnitelnou ikonu města. Dnes je oblíbeným cílem turistů, pořizujících si památeční selfie s jeho siluetou a nedávno doplněnými písmeny BA. Obzvláště magický zážitek poskytuje podívaná na Obelisk v noci, kdy je osvětlen různými barvami a světly tisíců aut, projíždějících okolo po nejširší ulici světa, čtrnáctiproudové Avenidě 9 de julio.

CORRIENTES – ULICE, KTERÁ NIKDY NESPÍ

SAM_0278Setmělo se, a to je ta pravá chvíle na procházku po bulváru Corrientes. Nespokojte se pouze tím, že vás dovede k Obelisku – právě naopak, tady vše teprve začíná! Avenida Corrientes na své téměř desetikilometrové dráze městem od přístavu Puerto Madero až do čtvrti La Chacarita nabízí nepřeberné množství zábavy a povyražení, je to zkrátka „ulice, která nikdy nespí“. Zde si vybudovali kariéru nejslavnější umělci své doby. Narodil se tu a dnes tu má své muzeum Carlos Gardel, ikona argentinského tanga. Budova opery Teatro Colón má vchod hned za rohem, stejně jako další desítky divadel, kabaretů, tančíren tanga, barů. Ale Corrientes je chameleon, kypí životem 24 hodin denně, hemží se to tu všemi národy a všemi architektonickými styly: secesní paláce se střídají s mrakodrapy, zhusta narazíte na synagogu. SAM_0290K ránu bary zavírají, banky a obchody otevírají. Máte-li chuť na jiný druh umění, než je to vizuální, knihy tu seženete až do pozdních večerních hodin a kdo má poněkud přízemnější potřeby, italské pizzerie a vyhlášené cukrárny jsou na dosah.

Svítá. Unaveni? Zlaté časy nejdelší městské tramvajové linky už jsou sice ty tam, ale když na některé ze 70 křižovatek sestoupíte do podzemí, linka B místního metra Subte vás doveze až do postele. Po návštěvě Corrientes budete usínat s melodií tanga v uších, za to vám ručím.

Toto povídání najdete malinko upravené a v profesionálním hávu také zde.

Sérii článků o Argentině jsem napsala pro CK Rady na cestu, se kterou spolupracuji. Nalákala jsem vás? Tak pojeďte!

lenkaplenka se představuje:

Lenka Rašková Jsem rodačka ze Štramberka, Valaška a horalka duší, vagabundka přesvědčením. Vystudovala jsem češtinu, španělštinu a estetiku na FF MU v Brně, kde od té doby žiji. Cestování po zemích španělského jazyka začalo již mým studentským pobytem v Santiagu de Compostela a postupem let se mi stalo životní vášní. Díky poutím do Santiaga jsem také zjistila, jak důležité je pro mě dělat v životě to, co mě nejvíce baví. A tak se pohybuji po planetě Zemi pěšky, poznávám její zapadlé kouty i sebe, potkávám zajímavé lidi nebo si užívám samoty, hodně čtu a zpívám a "všechno své si nosím s sebou". Kvůli touze poznat Latinskou Ameriku jsem dezertovala z pozice středoškolské učitelky a vydala se pracovat pro potomky českých vystěhovalců v Paraguayi a Argentině. Postupně jsem prochodila i další země Latinské Ameriky, Nový Zéland, Irsko, Norsko... a kdo ví, kde se to zastaví. Cestování se postupně stalo mou profesí. Pracuji jako průvodkyně ve Španělsku, Andoře, Latinské Americe, Irsku, Skotsku a Skandnávii. Pořádám cestovatelské besedy. Miluji vodu ve všech podobách, dobrou kávu, malbec, smradlavé sýry a chobotnice.
Příspěvek byl publikován v rubrice Argentina, Latinská Amerika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s